لامپ خلاء (به انگلیسی: vacuum tube)، در آمریکای شمالی تیوب الکترون، یا لامپ ترمیونیک یالامپ، وسیله‌ای است که حرکت الکترون ها را در محیط نزدیک به خلاء تشدید می‌کند یا تغییر می‌دهد یا سیگنال الکترونیک در حرکت الکترون‌ها بوجود می‌آورد.

 

 

به زبان ساده لامپ خلاء، وسیله ای است که جریان الکتریکی را کنترل (تقویت یا کاهش) می کند.معایب لامپ های خلاء،اندازه بزرگ آن ها و عد م اطمینان و گرمای زیادی است که هیتر یا فیلمن داخل آن ایجاد میکند.

لامپ‌های خلاء در پیدایش فناوری الکترونیک که باعث تجارتی شدن رادیو،تلوزیون،رادار، دستگاه‌های تقویت صوت، شبکه‌های بزرگ تلفنی، گونه‌های مدرن کامپیوترهای دیجیتالی و پردازشگرهای صنعتی شد نقش مهمی داشتند. در بسیاری از کاربردها، عناصر حالت جامد مانند ترانزیستور و عناصر نیمه‌هادی دیگر، جایگزین لامپ‌های خلأ شده‌اند.لامپ های خلاء در دو حالت دیود و ترایود هستند.ترایود ها در واقع لامپ خلاءی هستند که یک اتصال الکتریکی که گاهی به صورت یک مشبکه فلزی است با ورودی دلخواه به آن وارد می شود.اگر به این اتصال قطب منفی وصل شود جریان را کاهش و اگر قطب مثبت متصل شود جریان الکتریکی افزایش میابد و بدین صورت جریان الکتریکی کنترل می شود.لامپ خلاء درکامپیوترهای اولیه به عنوان سویچ استفاده می شد به این معنی که ماژول یا بخشی را روشن و خاموش می کرد. 

منبع : بانک رایانه |نسل اول کامپیوتر ( لامپ های خلا) و ویژگی های آن:
برچسب ها : لامپ ,خلاء ,الکتریکی ,جریان ,جریان الکتریکی ,لامپ خلاء